Kadın Hareketi
Ana Sayfa
Yazarlar
Bağlantılar
Bize Ulaşın
Site İçi Arama
İstatistikler
Ziyaretçi: 4674496
Ana Sayfa
SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAŞAM KURMAK İÇİN SIRASI İÇİN SIRA SENDE!
Yazar Görkem Altan GÜRCAN   
05/12/2007

Bugün çevre sorunlarıyla değil, küresel bir ekolojik krizle karşı karşıyayız. Ve bu kriz sadece doğanın değil, aynı zamanda insanın kendisini yeniden yaratmasının krizi. Tüm yaşamın sürdürülmesi tehdit altındayken, kapitalizm var ettiği göz kamaştırıcı teknolojisiyle bir Nuh’un Gemisi üretir mi bilmiyoruz, ama o gemide emekçi sınıflara yer olmadığı bir kesin.

ImageBu nedenle; sürdürülebilir bir yaşam kurmak için sıra sende!”

İnsan, doğa ve toplum arasındaki ilişkiler tarih boyunca insanlığın gündeminde olmuştur. Ancak bu ilişkilerin çözümlenmesi birkaç yüzyıl öncesine kadar daha çok felsefenin ilgi alanına girmiş olsa da; son yüzyıl içinde yaşanmış olan Çernobil Patlamasının hala süregelen izleri, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılmış olan atom bombasının bitmeyen sonuçları ve yakın geçmişte binlerce kişiyi evsiz bırakmış olan Katrina Kasırgası gibi olaylar, bugün insan, doğa ve toplum ilişkisini sadece felsefenin ilgi alanı olmaktan çıkarmış ve politikanın merkezine oturtmuştur.

Son Güncelleme ( 06/12/2007 )
Devamı...
 
AMAN PARTİMİZ ZARAR GÖRMESİN
Yazar Ayşegül CENGİZ   
05/12/2007

Image Günlerdir köşe yazılarında yer alan CHP’deki gerginlikleri okuyorum. Sanki her şey çok güzel yolunda gidiyormuş ve ana muhalefet partisi olarak yapacak hiçbir işleri kalmamış gibi kendi dertlerine düşmüşler. Gerçi, Sosyal Demokrat bir partinin üyelik ve delegelikler üzerinde oyunlar oynaması da inanılmaz bir şey ama; anlaşılan sevgili yöneticiler ve partililer bu kimliklerini iş koltuk kavgasına geldiğinde bir yana bırakıyorlar.

Son Güncelleme ( 06/12/2007 )
Devamı...
 
MEDYA SAVAŞI NASIL PAZARLIYOR?
Yazar Peren BİRSAYGILI   
05/12/2007

ImageKitle iletişim araçlarının yansıttığı gerçekler ile “reel gerçekler” arasındaki fark ve dünyadaki medya çalışanlarının özellikle de savaş muhabirlerinin 2.Dünya savaşından beri süregelen - ne nereye kadar gösterilirse etik olacaktır - tartışması, medyanın varoluşsal sorunlarından biri olmuştur. Gazeteciliğin ve haber aktarmanın en önemli kuralının objektiflik yani gerçeği yada gerçeğe en yakın olanı aktarma olduğunu düşünürsek, medya etiği olarak adlandırılan kavramın, en önemli sınavını savaş halleri esnasında vereceği  tartışılmaz bir gerçektir.

Son Güncelleme ( 06/12/2007 )
Devamı...
 
ÖZENİLEN AVRUPA'NIN ARKA YAKASI
Yazar Zeynep KURAY   
05/12/2007

Sayın Emre Kongar,

 ImageCumhuriyet Gazetesi’nde “gecekondu kültürü ve AB” adlı köşe yazınızdaki bazı düşüncelerinizle hemfikir olmadığımı belirtmem gerekiyor.Siz bu yazınızda ”AB ile Türkiye arasındaki asıl kültür farkı Avrupa’nın artık bilgi toplumu aşamasına geçmekte olan endüstrileşmiş , kentli kültürü ile Türkiye’ye şu sıralarda tümüyle egemen olmuş görünen gecekondu kültürü arasındadır” diyorsunuz ve devam ediyorsunuz. “Endüstrileşmiş kentli kültür, dinsel dogmalardan bağımsızlaşmıştır, bilime ve bilimsel yaklaşıma inanır, bireye, bireysel farklılıklara ve insan haklarına değer verir. Bu kültürde vakit nakittir özdeyişinde olduğu gibi zaman kavramı gelişmiştir, ortak yaşam ve ortaklaşa iş yapma bilinci yüksektir, insanlar hukuku ve toplu yaşamın kurallarını önemser.”

Son Güncelleme ( 06/12/2007 )
Devamı...
 
ÖRGÜTLÜ TOPLUMDA İNSANCA YAŞAMAK
Yazar Selma ÇAKIR ÇORUH   
05/12/2007

    İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için belli gereksinimleri vardır.Bu gereksinimleri, günümüzde bizim gibi emekçi insanlar emeklerini vererek, bazıları da hiçbir emek sarfetmeden başkalarının sırtından sömürerek karşılarlar.

       Gerçek emekçilerin, çalışanların yönetimlerde söz sahibi olması artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Vurguncuların, soyguncuların elüstünde tutulduğu bir sistemi yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Bu duruma herkesin insanca yaşaması gerektiğine inanan tüm insanların karşı çıkması gerekir. Açlık sınırında, karın tokluğuna çalışan insanlar bu durumun suçlusu olamaz.

Son Güncelleme ( 06/12/2007 )
Devamı...
 
<< İlk < Önceki 171 172 173 Sonraki > Son >>

Sonuç 2065 - 2069 Toplam 2069
Bu site en iyi Mozilla Firefox 2, Microsoft Internet Explorer 7 veya daha yeni sürümler ile görüntülenebilir.