Kadın Hareketi
Ana Sayfa
Yazarlar
Bağlantılar
Bize Ulaşın
Site İçi Arama
İstatistikler
Ziyaretçi: 4234460
Ana Sayfa
Acının, kor kor yanan yüreklerin resmini yapabilir misin Abidin? Yazdır E-Posta
Yazar Sema Özcan ( Gürcan )   
16/05/2014

Kömür karası emekçi elleriyle son kez kucakladılar sevdiklerini ve kazma kürekleriyle bu kez sonsuza dek yerin altına doğru gittiler sessizce...

 

 

Sen hep yer altındaydın zaten, aşinasın toprak altına. Yeryüzünün nimetlerini görmedin ki hiç. Görsen bile o nimetlerden bir gün faydalanabileceğini bile hayal edemedin ki. Dedim ya aşinasın toprak altına, çabuk alışırsın. Hem, baretini kaybedersen maaşından kesilmeyecek artık.

Hem de devlet baba sahip çıkacakmış çoluk çocuğuna, maaş bağlayacakmış ,merak etme.

Az önce holding sahibi, işletme müdürleriyle birlikte canlı yayına çıktı. Emir vermiş, çocuklarının eğitim masrafları için projeler geliştirecekmiş. Dinleseydin “iyi ki öldüm” diyecektin. Şimdi sanki yaşıyor olsan, bu olanakları sağlayabilecek miydin ailene?

Okumuş, joeloji mühendisi olmuş. 49 yıldır bu işi yapıyormuş, 84’ten bu yana kadar küçük bir işletmeden 6.000 kişi civarında çalışan büyük bir işletmeler grubuna dönüştürmüş.Hem de 2012'de yaptığı bir açıklamada, daha önce Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) 130-140 dolara mal ettiği kömürün tonunu kendilerinin 23.8 dolar maliyetle çıkardıklarını söylemiş.Yani devlet babamızı zarardan kurtarmış. Gelirini de işletme yapmış olduğu madenlerde hayat standartlarının yükselmesinde ,kazaların en asgariye çekilmesinde harcamış.

Kabul edelim büyük adam, ömrünü sana ve devlet babaya adamış gerçek bir vatansever. Çizmeleriyle sedyeyi kirletmek istemeyen arkadaşının kimi örnek aldığı belli.

O da çok üzülmüş senin için, 4 gündür uyuyamamış, 76 yaşındaymış zaten, sağlığı iyice bozulmuş, dikkati dağılmış, iyi duyamıyormuş, hafızası gidip geliyormuş. Görseydin, o kömür tozlu gözyaşlarını tutamazdın valla.

Sen üzülme, dedim ya aşinasın toprak altına, çabuk alışırsın.

O arkadaşına söyle, oğlunun sünnet düğünü için üzülmesin. Holdingci amca daha güzelini yapar eminim ona.

Mahmut’a söyle, arkadaşı “beni bırakın Mahmut’u kurtarın, ben bekarım onun karısı hamile” diye çok cazgırlık yaptı ama, üzülmesin. Oğlunun adını “Mahmut” koyarlar belki. O da büyüyünce baba mesleğini yapar, baba kokusunu duyar o zaman yer altında.

Geçen hafta reşit olup nişanlanan, 5 gündür çalışan arkadaşına söyle, o da üzülmesin, cennette huriler var, “her kula nasip olmaz şehit olmak” de ona.

Şimdi senin üstünde , yeryüzünde gazeteciler, politikacılar, sendikacılar dolaşıyor.

Bazı gazeteciler marjinal grupları örnek alıp zaten üzüntüden kahrolmuş devlet babayı ve holdingci amcaları sorgulayıp duruyorlar. Yok yaşam odaları var mıymış, yok kömürün maliyeti nelerden kısılarak düşürülmüş, yok kayıtsız, taşeron, yaşı küçük işçi var mıymış…mış mış da mış mış. Siyasetin zamanı mı kardeşim? Milletçe yastayız.

"Bağzı" ( geziden beri dolandı dilime bu kelime ) gazetecilere inanıyorum ben. “Birileri çok büyük operasyon yapıyor, isteyen inansın istemeyen inanmasın, ama tarih bunları yazar. Olaydan iki hafta önce Mecliste kimse yokken CHP Milletvekilleri SOMA' da ki maden hakkında önerge veriyor ve önergeyi Akparti li vekiller görmeden hemen geri çekiyor..! “ Tesadüfün bu kadarı ! Zamanlama manidar !

Gidişine üzülenleri ise hiç sorma. En GÜZEL ölümü yaşadığını bile bile, başbakanlık müşavirine tekme atıp, süpermarkette başbakanı tokatladıklarına dair söylentiler var.

Eeeee sen de desene be işçi kardeşim “ AŞİNAYIM BEN YER ALTINA, MERAK ETMEYİN ÇABUK ALIŞIRIM “ diye…

 

***

Kömür karası emekçi elleriyle son defa kucakladılar sevdiklerini ve kazma kürekleriyle bu kez sonsuza dek yerin altına doğru gittiler sessizce...

Son Güncelleme ( 16/05/2014 )
 
< Önceki   Sonraki >
Bu site en iyi Mozilla Firefox 2, Microsoft Internet Explorer 7 veya daha yeni sürümler ile görüntülenebilir.